2 mins read

Türkiye’de sosyal sorumluluk örnekleri

Türkiye’de sosyal sorumluluk örnekleri ne yazık ki sınırlı bir çerçeve içerisinde ilerlemektedir. Sürekli taklide dayalı sosyal sorumluluk projeleri olduğundan dolayı bir çok kişisel markanın da üzerinde durması ve vakit ayırması gerekmediğinden sadece gündem de kalabilmek için bir reklam malzemesi olarak kullanılması da gerçekten çok acı verici bir durum.

Halbuki sosyal sorumluluk projesi bende bir işin ucundan tutayım, topluma faydalı bir birey olayım düşüncesi ile hayata geçirilmesi gereken bir sorumluluktur.

Türkiye’de en çok karşımıza çıkan sosyal sorumluluk projeleri ramazanda erzak dağıtımı, kışı girişinde odun kömür dağıtımı ve çocuklara kitap dağıtımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu çalışmaları küçümsediğimiz anlamına gelmesin ama belediyelerden tutunda neredeyse şirketlere kadar aynı bilinç ve mantık ile ilerlediğinden pek de sürdürülebilir olmuyor.

Örneğin iyi araştırılmadığı için evine bir kaç maaş giren aileye yapılan erzak yardımı toplum tarafından yadırganıyor. Yada doğal gazlı bir aileye kömür yardımı toplum tarafından ciddi eleştiri konusu oluyor. İyi bir şey yapmak isterken eleştirilere maruz kalmakta tabii ki yapılan işin önemini birden ortadan kaldırmış oluyor.

Bu ve bunun gibi durumlara maruz kalmamak için yapacağınız projeyi iyi planlamanız ve ekibinize bu işin ciddiyetini anlatabilmeniz gerekmektedir. Kişisel Markada Sosyal Sorumluluk Projeleri önemini anlayan bir ekip Pr çalışmasının en önemli adımını başarı ile atlatmış olacaktır.

Benim en çok taktir ettiğim ve beğenimi kazanan sosyal sorumluluk projeleri şu şekildedir.

Baba Beni Okula Gönder. …
Kardelenler
Temiz Tuvalet
Eti Çocuk Tiyatrosu
Aile İçi Şiddete Son
Sokakta İlk Adımlar
Meslek Lisesi, Memleket Meselesi

Yukarıda verdiğim benimde çok beğendiğim sosyal sorumluluk projeleri sizde ilham olması ve kişisel markalaşmanızda bir farklılık yaratması açısından örnek olabileceğini düşündüğüm için paylaşma gereği duydum.

B2cFocus.com Kişisel Markalaşma ve Sanatçı Pr Çalışması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir