Markalaşma Nedir?
5 mins read

Markalaşma Nedir?

Markalaşma Nedir? Markalaşmak denince kısaca şirketinize değerleri ve işlevleri ile kazandırdığınız kimlik diyebiliriz. Burada neden şirketimize bir kimlik kazandırmak ihtiyacı hissedelim diye soruyu duyar gibiyim. “Güven ve tanınabilirlik ticaretin temelidir

Kişisel Markalaşmak
Kişisel Markalaşmak

Evet ticaretin temeli yüz yıllardır güven üzerine kurulmuştur. Marka kimliğiniz logonuzdaki renklerden başlar, şirketinizin verdiği sözleri ne kadar yerine getirdiğinden, katıldığınız sosyal sorumluluk projelerine ve hatta şirket çalışanlarınızın tutum ve davranışlarına kadar hepsi bir bütündür.

Yani güçlü bir marka olmak topluma değer katmaktır. Topluma kattığınız değer kadar varsınız.

Marka olmak müşteri güvenini, müşteri güveni de müşteri sadakatini, müşteri sadakati ise gönüllü marka elçisini getirir. Bu döngü şirkete reklam harcamalarının onlarca katını yapsa bile sadık müşterinin yapacağı reklamın yanında lafı bile olmaz. İşletme sahipleri bunun farkında olduklarından markalaşmak için var güçleri ile çalışmaktadır.

Markalaşmak demek aynı zamanda gelecek de şirketinizin eder değerini belirlemektir. Güven her şeydir ve bir daha hatırlatmak istiyorum ticaretin temeli güvendir.

Müşteri algısını ve düşüncelerini etkileyebilirsiniz, yeni iş ilişkileri kurulmasında güven tesis etmek için zaman harcanmazsınız,
İşletmenin başarı ve karlılığını artırır, sektörünüzde ve pazarda güven sağlar, pazarlama satış çalışmalarını destekler.

Zannedersem Markalaşma Nedir? Sorusu hakkında aklınızda soru işareti kalamamıştır.

Pazarlama ve Marka Standartları Değişiyor

Son on yıla baktığımızda pazarlama teknikleri ve marka standartları değişiyor. Televizyonların yerini youtube, sohbet ve muhabbetin mekanı sosyal medyalar oldu.

Şirketinizin varlığını devam ettirmek istiyorsanız eğer; Pazarlamanın temel tekniği “Her kez nereye bakıyorsa, orada olmak zorundasın” yani Hafızada tek yerde, pazarda her yerde olma mecburiyetindesiniz.

Her Kez Sosyal Medya’da Ben Neredeyim? O Zaman

Evet doğru soruları sormaya başladınız işte, ister kişisel bir marka olmaya çalışın, isterseniz şirketinizi bir marka haline getirmeye çalışın sosyal medya da hem var olacaksınız hem de oyunu kuralına göre oynayacaksınız.

B2C Focus ekibi işte burada devreye giriyor. Klasik Pr Çalışması tekniği ile şirketinizin varlığını ve devamlılığını sürdüremeyeceğinizi sizde anladınız. Yeni farklı ve çağa ayak uyduran bir Pr çalışması yapılmasının zamanı geldi de geçiyor.

Bu Süreç de Biz Ne Yaparız?

 • Hedef Kitlenizi tespit ederiz, daha sonra analiz ederiz. Yaş, eğitim, cinsiyet, gelir durumu, yaşadığı bölge
 • Sosyal Medya ağınızı hedef kitlenize göre düzenleriz
 • markanız ve hedef kitleniz ile bağ kuracak içerik üretiriz
 • instagram mavi tik ve twitter mavi tik almak için alt yapınızı hazırlarız
 • Eş zamanlı olarak basın bültenlerinizi hazırlar veya sizin hazırladığınız basın bültenlerini eş zamanlı olarak dağıtımını yaparız. Yayın akışını takip ederek size raporlarız.
 • Basın bültenlerinizin sosyal medya ağlarında da haber olmasını sağlarız. Trendlere sokarız
 • Müşteri etkileşim tekniklerinizi geliştiririz
 • Ürün grubunuza ve markanızın kurumsal kimliğine göre en uygun fenomenler ile bağlantı kurup sponsorluk anlaşmaları yaparız.
 • Tüm sosyal medyalarda eş zamanlı reklamlarınızı başlatırız.
 • Anketler, ödüllü sorular, tavsiyeler ve çekilişler ile bağımlı müşteri portföyü oluşturmanızı ve kalıcı bağlar kurmanızı sağlarız.
 • Eş zamanlı olarak web sitenizi düzenler, seo uyumlu içerik gireriz. Bu sayede bir sonraki reklam harcamalarınız yarıya düşer.
 • Seo çalışmaları neticesinde kelime ve kelime gruplarınızı analiz ederiz. Projenizi sürekli yönlendirir ve takip ederiz.
 • Çalışanlarınızı projenin içine katmak için projeler üretiriz.
 • Pr Çalışması her anında günlük, haftalık ve aylık raporlar ile sizi bilgilendirir, sürekli görüş alış verişinde bulunuruz.

Unutmayın klasik Pr yönetimi ile sadece ufak bir kitleye ulaşabilirsiniz. Bizim çalışma şeklimiz ile istediğiniz hedef kitleye direk ulaşma imkanı bulursunuz.

instagram Mavi tik ve twitter mavi tik neden bu kadar önemli? Yazımızın başında da söylediğimiz gibi ticaretin temeli güvene dayalıdır. Madem varlığımızı sürdürebilmek için sosyal medya ya ihtiyacımız var, O zaman müşterilerimiz için bir güvenlik sertifikası anlamına gelen bu onayları almamız hayati önem arz etmektedir.

Markalaşma Teknikleri Nelerdir?

Marka Yönetimi hakkında her hafta ücretsiz bir eğitim Program listesi şu şekildedir

Marka yönetimi ve süreçleri

Marka Konumlandırma

Marka hedef kitlesi ve içgörüsü

Marka ideali ve değeri

Marka karakteri ve kimliği

Marka merdiveni

Marka iletişim

Marka 360 uygulama

Marka performansı ölçümleme

Marka gelecek değeri belirleme

Kişisel markalaşma ve Pr Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir