Profesyonel itibar yönetimi
4 mins read

Profesyonel itibar yönetimi

Profesyonel itibar yönetimi gerek kişisel markalaşma olsun gerekse kurumsal markalaşma açısından her geçen gün daha bir önem arz etmeye başlamıştır. Markalaşmanın temelini oluşturan güven ve tanınabilirlik yanında haksız rekabeti getirdi. Bir kuruma ve şahsa yönelik her türlü algılamanın bütünü olan kurumsal itibar oluşturulduktan sonra sürekli korunması ve gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Kurumsal itibar bir şirketin Sermayesidir

En çok rakip firmalar tarafından yapılan itibar zedeleyici dürüstlük kuralına aykırı faaliyetler son dönemde sıkça görülmektedir. Kimi zaman sanat camiasında karşımıza çıkıyor, kimi zaman spor veya uluslar arası faaliyet gösteren bir firma hakkında.

Kurumsal İtibar Nasıl Yönetilir?

  • Yöneticiler ve Çalışanlar kurumun bir bütünü olduğu unutulmamalı, Kurumsal İtibarı Önemsemeli
  • Hızlı reaksiyon verilecek bir ekip kurulmalıdır
  • Şirket İsmine Sahip Çıkılmalı
  • Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Araçları Etkin Kullanılmalı
  • Negatif Geri Bildirimler Takip Edilmeli
  • Risk Planlaması Yapılmalı
  • Şeffaf Bir Politika İzlenmeli
  • Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Alınmalı

Yukarıda yazdığımız maddeler genel maksatlı olarak Kurumsal itibar yönetiminin ana temalarıdır. Her olayın farklı sonuçları olacağından verilecek tepki de aynı olamaz. Farklılıklar gösterilmesi de olağandır.

Kişisel markalaşma da itibar yönetimi kurumsal marka yönetime göre daha kolaydır. Dar bir çerçeve içerisinde hareket edileceği için daha az bütçe ile daha hızlı sonuç alınacaktır.

Eğer ticaretin temeli güvene dayanıyorsa demek ki kurumsal itibar da şirketin sermayesi demektir ve bir bütün halinde ele alınmalıdır. Sosyal medya içerikleri, hedef kitle analizleri, basın haberleri ve şirketin duruşu. Bütün bunların senkronize bir şekilde hareket etmesi şarttır.

Kişisel markalaşma bunun en temel göstergesidir. Örneğin sektöründe tanınan bir şahsın eğitimi ile mi ön plana çıkması yoksa gece hayatı ile mi öne çıkmak istemesi tamamen kendi seçimidir. Profesyoneller bunu eğlenceli bir yönetici olarak göstererek farklı bir algı oluşturabilirler. Kişiliğinden taviz vermeden eğitimini ve başarılarını da ön plana çıkartırlar.

Sosyal medyanın gücünden bahsetmeye gerek yok kanımca güçlü bir marka yada kişi sosyal medyasında paylaştığı içerik kitlesini ne kadar ilgisini çekiyor, ne derece geri dönüşüm alıyor ve ne kadar takipçisi üzerinde etkili. Bunların ölçümlenmesi sürekli analiz edilmesi ve raporlaması ileride olası bir itibar suikastı için elinizde bulunması gereken donelerdir.

Sosyal medyanıza sizi merak edip gelen bir kullanıcı instagram mavi tik var mı? Ona neye bakar. O kadar çok kişi ve kurum adına sahte hesap açılabiliyor ki, insanlar hangisinin gerçek hangisinin doğru olduğunu ancak bu mavi tik sayesinde anlayabiliyorlar. Gerçek bir kişinin instagram üzerinden mavi tik alması kaçınılmaz oluyor. Bu gibi sebeplerden ve güvenin ön plana çıkması için bir dizi çalışmanın neticesinde meydana gelen itibar düzenli ölçümler ile korunmalı ve sürekli takip edilmesi gerekmektedir.

B2C Focus ekibi olarak markalaşmanın vaz geçilmez bir parçası olarak gördüğümüz itibar yönetimini, sosyal medya ve basın gücümüzle bir bütün halinde yönetimini yaparak, kalıcı ve sağlıklı bir çalışma yapıyoruz.

Kişisel markalaşma ve Pr Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir