Ulusal Markalaşma Adımları
7 mins read

Ulusal Markalaşma Adımları

Yerel bir markanız var, siz yerelden kurtulmak ve ulusal bir marka olmak istiyorsunuz. Ulusal Markalaşma adımları sizin için uzun yorucu bir süreç demektir. Ulusal marka olma yolunda ilk adımlarınız dijitalde bıraktığınız izleri kontrol etmekle başlayabilirsiniz.

Güven her şeydir, Ticaretin temeli güvenden geçer. Tüm ekibe ilk önce sözün bir erdem olduğunu ve buna göre yaşamamız gerektiği anlatılmalı ve idrak ettirilmelidir. Çünkü en zayıf halka kadar gücümüzün olduğu unutulmamalıdır.

Artık yerel markadaki gibi küçük bir kelime, kasabaya yada şehre hitap etmiyorsunuz. Bütün ülkede tanınan saygın bir marka olmak için yola çıktınız. Yerel markada bahsettiğimiz müşteri memnuniyeti ve sosyal sorumluluk projelerini artık ulusal çapta yürüteceksiniz.

Artık gözden geçirmemiz ve üzerinde durmamız gereken daha çok konu var. Bunlar!

1. Marka Adı Bulmak ( Yerel markada olan marka ismini güncellemek ulusala uygunsa devam etmek. Kısa dar bir kapsamdan çıkarmak)
2. Marka Logosu ( Daha önce yerel bir faaliyet gösterip ulusalda yer almak istiyorsanız tekrar gözden geçirilebilir )
3. Marka Sloganı ( Artık hedef kitlenizi komple kucaklayacak bir slogana ihtiyacınız var )
4. Marka Kimliği
5. Hedef Kitle Seçimi – Segmentasyon ( Bana göre birinci madde ama bütün marka uzmanları 5’nci sırada bahsediyorlar )
6. Marka Konumlandırma
7. Marka Değer Önerisi

Yeni kadroların Entegrasyonu

Çemberi büyüteceğiniz için işe yeni alımlar yapacaksınız. Eski ve yeni kadroların entegrasyonu en kısa sürede tamamlanması gerekmektedir. Burada yerel marka için çalıştığınız arkadaşlarınızı gözden geçirin. Yorgunluk yada yılgınlık hissi veren arkadaşlarınızı başka işlerde görevlendirin. Ulusal marka olma yolculuğundaki ekibinizden uzat tutun.

İnanmak Her Şey

Bize inanan güvenen ve bizimle yol almak için sabırsızlanan, heyecanlı ekibimize aynı amatör ruhla yön vermeye başlayacağız.

Unutmayın hatalar yapabiliriz, önemli olan hataların çabuk farkına varıp düzeltme yoluna gitmemiz. Burada yine en büyük fedakarlığı siz gösterecek ve hiç bir aşamada yılgınlık ve yorgunluk belirtisi göstermeyeceksiniz.

Müşteri Memnuniyeti

Güvenilirlik ve müşteri memnuniyetinde aldığımız yolu yeni müşteri müşterilerimize de göstermemiz gerekiyor. Burada söyle bir yol izleyebiliriz. Eski müşterilerimiz ile yapacağımız ufak röportajlar ve görseller ile süslediğimiz 30 sn geçmeyen bir kaç tanıtım filmi ile başlayabiliriz.

Yine eski müşterilerimiz ile görüşüp sosyal medya sayfalarımızda bizim hakkımızda yorum yapmalarını, öneri ve görüşlerini bildirmelerini sağlayabiliriz.

Gündemin Takibi ve Sosyal Sorumluluk Projeleri

Gündeme dair açıklamalar yaparak ilgiyi üzerimize çekebiliriz. “Akdeniz bölgesinde meydana gelen yangından dolayı çok üzgünüz, 2000 fidan bağışlayarak yaralarımızın sarılmasında katkımızın bulunmasını istiyoruz” gibi.

Yada “dolardaki ani artışlar sebebi ile halen dolar kurunu sabit tutarak müşterilerimizin mağdur olmamaları için çaba sarf ediyoruz” şeklinde

artık yerel değil ulusal bazda çalışmaya başladığınız için, ülkenin bütün gündemi sizi ilgilendiriyor ve yakından takip etmeniz gerekiyor.

Görünürlük Dürüstlük ve Şeffaflık

Sadece Logonuzun ve sinyal müziğinizin olduğu, bütün ülkede gösterime girecek bir reklam planı da eş zamanlı devreye girmesi gerekiyor. Burada yaptığınız iş değil markanızın görünürlüğünün üst düzeye çıkması önemli.

Farkındaysanız halen güven ve tanınabilirlik üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Güvenilir bir firma olmanın temel taşı şeffaflık ve dürüstlük den geçer. Hata yaptığınızda hatayı kabul edip özür dilemesini bilmeniz size hiç bir şey kaybettirmez, aksine çok şey kazandırır.

Günlük hayattan sıkılan, bunalan insanlar artık ağırlıklı olarak eğlence ye ilgi gösteriyor. Eğlenceyi burada müşterilerinize ulaşmak için bir araç olarak kullanmanız önemli. Sizi tanımlarken güvenli, dürüst eğlenceli diye tanımlamaları değerinize değer katacaktır. Bu sayede daha büyük kitlelere ulaşma imkanınız olacak.

Yarışmalar, oyun ve sponsorluklar derken kullanıcılarımızın ne kadar ürünümüzü deneyimlediğini de ölçme fırsatı bulabiliriz. Müşteri geri dönüşümleri burada çok önemli, hızlı geri dönüş sağlayan, sorunları hızlıca çözen bir müşteri hizmetleri, müşteriyi mağdur etmeyi değil memnun etmeyi hedeflediği sürece başarı kaçınılmazdır.

Sizin samimiyetiniz müşterinin gözünden kaçmayacaktır. Bu sayede duygusal bir bağ oluşması için ilk adım da atılmış olacaktır.

Marka Yönetim Ekibi

Basın bültenleri sizin için bu aşamada uygun değil, bir basın bülteni hazırlayıp Pr şirketi ile anlaşıp gönderseniz bile şu an için kimsenin ilgisini çekmeyeceğinden neredeyse hiç bir gazete yayınlamaz, boşuna harcama yapmış olursunuz.

Buraya harcayacağınız parayı marka odaklı organizasyonlara harcamanız daha makul ve mantılı. Şöyle ki bir çok markanın geleceği pazarlama bölümünün eline bırakılmış durumda. Günümüzde bir çok marka müşterisi ile duygusal bir bağ oluşturmaya çalışırken bunu pazarlama bölümünün başarması imkansız gibi görünüyor.

Ayrıca pazarlama bölümü ağırlıklı olarak kendi müşterileri ile yakın temasta olmaya çalışırken, marka yönetim ekibi bu çemberin dışına çıkarak yeni müşteri portföyü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Marka yönetim ekibiniz global bir marka olma yolunda da sizin önünüzü açmış olacak.

Örneğin Sektor News ekibini inceleyelim, Ulusaldan birden global bir marka olma yolunca büyük bir sıçrayış yaptı. Bunun en büyük sebebi marka yönetim ekibinin sağlık sektöründe Türkiye’nin yurt dışından daha çok ilgi gördüğünü fark etmesi oldu. Bu sayede sağlık haberlerine ağırlık vererek Yurt dışından daha büyük kitlelere ulaşmış oldu. 6 aylık kısa bir süre neticesinde Türkiye’ye sağlık turizmi için gelecek olan her kesin uğrak yeri oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir