Müzik Pr Çalışması
3 mins read

Müzik Pr Çalışması

Her yeni Müzik Pr çalışması yeni bir heyecan oluyor bizim için. İster yeni bir grubun ilk single’ı, ister kariyerine birkaç albüm çıkaran bir sanatçının yeni albümü olsun, aynı heyecan bizi yeni bir projenin potansiyeline ulaşmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmaya motive ediyor.

Müzik Pr Çalışması veya Pr, sanatçının kendisini, müziğini, konserlerini veya genel olarak sanatçı markası için medyanın (ve nihayetinde kamunun) dikkatini çeken bir tanıtım şeklidir. Bir müzik PR şirketi, röportajlar, albüm incelemeleri, haber yayınları, basın bültenleri, konser duyuruları, radyo yayınları ve aradaki her şey aracılığıyla bir grubun müziğini var olan kitlesi ve potansiyel hedef kitle ile buluşturmak için çalışır.

Bir çok sanatçı çalışmalarını halkla tanıtırken çok daha fazla kontrol ve özgürlüğe sahip olduğunu düşünerek, kendi başlarına müzik PR yapmaya (ya da hiç yapmamaya) karar veriyor. Bu çalışmaların neticesinde her yıl  dünya çapında tanınabilecek sanatçı yada çalışma kimseye ulaşmadan çöp olup gidiyor.

Müzik Pr Çalışması sanatçı pr çalışma ile birlikte yürütülebileceği gibi tek başına da yürütülebilen bir reklam kampanyasıdır. Sanatçı eserini çıkarttıktan sonra eserin popülerlik kazanması ve satılacak kadar ilgi görmesi için ilk önce konusunda uzman bir ekip tarafından şarkının tanıtımının yapılması gerekmektedir.

Pr Çalışmasının güçlü ve etkili olabilmesi için güçlü bir basın medya tanıtımına ihtiyaç vardır. Bunlar hem yazılı hem görsel medya ağırlıklı olmalıdır. Yazılı medya internette faaliyet gösteren gazeteler, görsel medya televizyonlar yerine sosyal medya ağları kullanılması daha hızlı kişisel markalaşma ve tanınırlık getirir.

Eserin tanıtılması ve ilgi görebilmesi için ayrılan bütçenin çok iyi değerlendirmesi ve hedef kitleye odaklanmak gerekmektedir. Baştan savma Müzik Pr çalışmaları sonucunda hüsrana uğrayan binlerce sanatçı her yıl büyük sıkıntılar çekmektedir.

Eserin hedef kitlesi tespit edilerek, en etkili reklam kaynakları kullanılarak en iyi sonuç alınması hedeflenmektedir. Burada bütçe kısıtlı ise kaynağın reklam panoları, radyolar ve araç giydirme gibi eski tip metotlarda kullanılmasından vaz geçilerek, daha hızlı aksiyon alınabilecek müzik kanalları ile iş birliği yapılarak sosyal medya üzerinde viral olmasına yönelik çalışmalara ağırlık vermek daha makuldür.

Diğer bir değişle Şarkı tanıtımı nasıl yapılır diye soracak olursanız elinizdeki bütçeyi en makul şekilde hedef kitleye odaklanarak yapabilirsiniz.

Pr Çalışması En iyi Pr Firması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir