Türkiye’nin en iyi Pr çalışması
2 mins read

Türkiye’nin en iyi Pr çalışması

Türkiye’nin en iyi Pr çalışması hangisi diye soran takipçilerimizi bilgilendirmek için kedi görüşlerim doğrultusunda son 20 yılın en büyük ve etkili Pr çalışmasını sizinle paylaşmak istedim.

En büyük ikinci pazar payına sahip olan Cola Turka etkili ve akılda reklam anlayışı ile değerini bir anda 10 Trilyona çıkarttı.

Ülker’in 2003 yılında Coca Cola ve Pepsi’ye rakip olarak çıkardığı Cola Turka, çarpıcı reklamları ve uygun fiyatıyla 2005 yılında en çok satan ikinci kola markası oldu. Şirketin ilk reklam filminde, ABD’li ünlü komedyen Chevy Chase oynadı ve bir anda bütün Türkiye’nin hafızasına Cola Turka ismini kazıdı.

Buradaki incelik Chevy Chase reklamda oynaması değil işin aslı senaryoydu. Cola Turka’dan bir yudum alan arkadaşının ve ailesinin Türk gibi davrandığını toplumda çok büyük sempati oluşturdu ve unutulmayacak şekilde hafızalarda yer etti. Ardından uyguladığı 3 LT lik paketler ve fiyat düşürme politikası sayesinde bir anda pazarın ikincisi konumuna geldi.

Ardından Cola Turka, 2005-2011 yılları arasında Beşiktaş futbol ve basketbol takımlarına sponsor oldu.

Son 20 yılda bir daha böyle Pr Çalışması gelmedi

Cola Turka, pazara girmeden önce Coca Cola yüzde 66, Pepsi yüzde 22.9 pazar payına sahipti. Şirketin stratejik hiç bir hatası yoktu tamamen reklam firması dahil bütün ekip tam bir takım gibi oyunu oynadı ve içecek dünyasında büyük ses getirdi.

Bu gün cola Turka battı diyenlerin hepsi bile bu kampanyanın ne kadar başarılı bir çalışma olduğundan halen söz etmesi bile projenin getirdiği sesi anlamamızı sağlıyor.

Burada anlatamayacağım sebeplerden dolayı 2016 yılında Cola Turca’nın yüzde 90 hissesini Japon şirketi DyDo Drinco’ya sattı. Ama halen Cola Turka heyecanını bütün reklamcılar içinde yaşamaya devam ediyor.

pr çalışması
pr çalışması

Pr Çalışması

Markalaşmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir