Sosyal medya Aracılığıyla yaratılan kişisel Markalar
4 mins read

Sosyal medya Aracılığıyla yaratılan kişisel Markalar

Sosyal medya Aracılığıyla yaratılan kişisel Markalar son dönemlerde karşımıza sıkça çıkmaktadır. Ne yazık ki anlık olarak çıkış yapan bu markalar bir değer kazanmadan kaybolup gitmektedir. Kişisel markalaşmada en çok yaşanan sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişisel Markalaşmada Sosyal Medyanın Önemi bir çok kişi tarafından yeni yeni farkına varılmakta. Anlık paylaşılan bir video yada içerik sayesinde anında dünyada viral olarak kendini gösterme imkanı bulabiliyorsun. Fakat bu içerik üreticileri kişisel markalaşma hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadıkları için bu kazandıkları ünü sürdüremeyip kitlelerini ellerinde tutamıyorlar. Ne yazık ki çıktıkları gibi sönmeleri de anlık oluyor.

Bir çok içerik üreticisi ile yaptığımız sohbetler esnasında Sosyal medya Aracılığıyla yaratılan kişisel Markalar konusuna geldiğimizde hiç bir fikirlerinin olmadığının da farkına varıyoruz. Bilgisi olduğunu zanneden içerik üreticileri de, ne yazı ki olayın içeriğini tam anlayamamış oluyor.

Oysaki dünyaya kendinizi gösterme imanı bulduğunuz bu ücretsiz platformlar aracılığı ile kazandığınız şöhretin sürdürülebilir olması tamamen size bağlı olduğunun farkında bile değilsiniz. Her şey olmaya çalışamayıp tek konuya odaklanan bir çok içerik üreticinin ciddi yol katlettiğini görebiliyoruz. Buradaki en büyük sorun yeterli bilginin olmaması ve aceleci davranılarak odaktan uzaklaşılması olduğu da gözden kaçmıyor.

Sosyal medya üzerinde yapacağınız çalışmalarda hedef kitle belirlemesi yapılmadan başlanılan çalışmalar sürekli darbe aldığından sürekli bir içerik değiştirme yoluna gidildiği de başka bir büyük sorun.

Burada dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken iki soru var.

1.Ne yapmak istiyorum

2.Hedef kitleme nasıl ulaşabilirim

Yapmak istediğiniz hem mutlu olup, hem de para kazanmak istediğiniz iş olduğu şüphesiz. Fakat burada el atmak istediğiniz konuda yeterli deneyim ve bilgiye sahip misiniz? Hedef kitlenizden gelecek olan sorulara doğru ve eksiksiz cevap verebilecek misiniz? Tüm ziyaretçilerinize aynı sabrı ve özeni gösterebilecekmisiniz? Aynı zamanda eleştirilere maruz kaldığınız zaman bu eleştirileri karşılayacak ve yüklenebilecek kadar çelik gibi sinirlere sahipmisiniz? şeklinde soruları çoğaltarak devam ettirmeniz mümkün. Kendinize sorduğunuz bu soruları cevapladıktan sonra güçlü ve zayıf yönleriniz yavaş yavaş ortaya çıkmayacak ve şekillenmeye başlayacaktır. Bizim tavsiyemiz eksik olan konuların üzerini örtmeniz yerine giderme yoluna gitmeniz.

Eksik yada kendinizi yeterli hissetmediğiniz konuların üstünü örtmeye çalışmanız hedef kitleniz tarafından anında farkına varılacak ve size olan güveni sarsacağını da unutmamak gerekiyor.

Diğer bir konu olan hedef kitleme nasıl ulaşabilirim sorusunda da üzerinde fazlaca çalışmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizin yaş gurubu, alışkanlıkları, ilgi duyduğu konular, hassas olduğu konular, yaşam tarzı, gelir seviyesi ve hatta yaşadığı bölgeye kadar inmeniz ve bu analizi ne kadar genişletirseniz hedef kitleniz hakkında o kadar çok veri elinizde olacağınızdan başarıya o kadar yaklaşmış olacaksınız.

Dürüst ilkeli bir duruş, hedef kitle analizi ve konuya odaklanarak bağlı kalmak başarının ve kişisel markalaşma konusunda giriş anahtarı olduğu akıldan çıkartılmadan yayın hayatınıza devam etmeniz dileği ile.

B2cfocus.com Kişisel Markalaşma ve Sanatçı Pr Çalışması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir